kozan rehber, kozan rehber, kozan rehber,
whatsapp
Karabük Kargaz - Firma Rehberi - Kozan Firma ve İş Rehberi Firma Rehberi – Kozan Firma ve İş Rehberi
TAKİBE AL FAVORİLERE EKLE
275 ZİYARETÇİ
  • YETKİLİ KİŞİ: KARGAZ - KARGAZ DOĞAL GAZ DAĞITIM SAN.TİC.A.Ş.
  • ADRES: Hürriyet Mah. Zonguldak Cad. 226-227 Tüccarlar Kooperatifi Karabük Merkez, Karabük
  • TELEFON: 444 0 187
  • SOSYAL MEDYA:
SERVİS YERLERİ KARABÜK

FİRMA HAKKINDA

KarGaz, Çorum Elektrik ve Doğal Gaz Ticaret A.Ş bünyesinde 16.06.2005 tarihinde Karabük, Kastamonu, Çankırı, Kurşunlu, Gerede, Tosya, Safranbolu, Korgun ve Seydiler Dağıtım bölgesi lisans ihalesine girmiş olup ihaleyi 0,069 (cent/kWh) BHAB teklifi ile kazanmıştır. KarGaz Doğalgaz Dağıtım Sanayi Ticaret A.Ş’ye 09.02.2006 tarih ve 656-1 sayılı EPDK kararı ile doğal gaz dağıtım lisansı verilmiştir. KarGaz’ın aktif abone sayısı 195.000 BBS’tir. 8 ayrı müşteri hizmetleri merkezinde,  120 personel ve 25 aracı ile doğal gaz dağıtım hizmeti sunmakta olan KarGaz, 13.yaşını kutlamaktadır. Bu bölgelere ilave olarak Çerkeş, Ilgaz, Taşköprü, Devrekani, Atkaracalar, Saçak, Çardaklı, Çavundur bölgelerinde doğal gaz alt yapı çalışmaları devam etmektedir.

Doğal Gaz Nedir ?


DOĞAL GAZ NEDİR?
Doğal gaz ; fosil kaynaklı, renksiz, kokusuz ve havadan hafif olan, Metan (CH4), Etan (C2H8), Propan(C3H8), Bütan (C4H10), Karbondioksit (CO2), Azot (N2), Helyum(He) ve Hidrojen sülfür (H2S) gibi çeşitli hidrokarbonlardan oluşan yanıcı bir gaz karışımıdır. Yandığında kül ve kükürt bileşikleri oluşturmaz, asit yağmurlarına neden olmaz. Günümüzde oldukça değerli ve stratejik bir enerji kaynağı olarak konut, işyeri, resmi kurum ve endüstride kullanılmaktadır.
DOĞAL GAZIN KEŞFİ
Tarihte ilk defa 900 yıllarında Çin’de kullanıldığı düşünülmektedir. 1790’da İngiltere de kullanıldığı,1816 yılında A.B.D’ de kullanıldığı bilinmektedir. İlk doğal gaz boru hattı 1891’de A.B.D’ de inşa edilmiştir. 2.Dünya savaşından sonra ve özellikle 1973 Petrol Krizi’nin ardından tüm Dünya da doğal gaz iletim şebekeleri güçlendirilerek yaygın kullanıma geçilmiştir. Günümüzde sanayi sektörünün giderek büyümesi, doğal gazın çevreci, güvenli ve ekonomik oluşu nedeniyle, doğal gazın önemi de giderek artmaktadır.
DOĞAL GAZIN OLUŞUMU 
Doğal gaz, organik maddelerin yeryüzünün alt katmanlarında milyonlarca yıldır süregelen kimyasal ayrışması sonucunda oluşmuştur.  Yer altından çıkarılan doğal gazın gaz kullanıcıya ulaştırılabilmesi için önce arındırma, bileşenlerinden ayırma işlemi gerçekleştirilir. Ardından gazın büyük hacimlerde taşınmasına yardımcı olan kompresör istasyonları vasıtasıyla dağıtım şirketlerine ve sonrasında tüketicilere ulaştırılır. Doğal gazın yanabilmesi için hava ile %5-15 arasında karışım yapması gerekmektedir. Karışım oranı bu oranın altında ya da üstünde olursa doğal gaz yanma işlemini gerçekleştiremez. En iyi yanma karışımı; %9 doğal gaz %91 havadır. Doğal gazın tutuşma sıcaklığı (590 ºC – 650ºC), Sıvılaşma noktası -163 ºC, üst ısıl değeri 9.155 kcal/m³’tür.  Kükürtlü bileşikler içermediğinden dolayı, yanma sonucunda kükürt oksit gibi zehirli atıklar oluşturmaz. Uygun yanma şartları oluşmaz veya tam yanma gerçekleşmez ise çok düşük miktarda karbon monoksit ve azot oksitler oluşur.  Tam yanma anında mavi mat bir alev oluşmasının sebebi ise doğal gazın içerisindeki karbon miktarının az oluşudur. Gazların hava ile kolay karışabilmesinin nedeni, homojen bir yapıya sahip olmalarıdır.
DOĞAL GAZIN KOKULANDIRILMASI:
Doğal haliyle kokusuz olan doğal gaza, gaz kullanıcılarının herhangi bir gaz kaçağını kolaylıkla fark edebilmesi için koku verici maddeler eklenebilir. Genellikle şebekeye verilen doğal gaza THT ( Tetra Hidro Teofen) adı verilen çürük sarımsak kokusunu oluşturan madde katılmaktadır.
DOĞAL GAZ ZEHİRLEMEZ 
Gazların bir çoğu zehirleyici madde içerir ancak doğal gaz karbon monoksit içermediğinden dolayı kanın vücüda oksijen taşımasını engellemez ve dolayısıyla zehirlemez. Doğal gaz havadan hafif bir gaz olduğundan dolayı kapalı alanlarda sızma durumunda yukarıda toplanır. Çok miktarda bulunduğunda ortamda oksijen azalacağından dolayı boğulmaya sebep olabilir. Doğal gaz bulunan ortamın derhal havalandırılması sonucu bu sorun ortadan kalkmaktadır.

Acil Durum

Konutunuzda Gaz Kokusu Hissederseniz
Ortamı havalandırmak için tüm kapıları ve pencereleri açınız.
Tüm gaz cihazlarının düğmelerini kontrol ediniz ve açık olanları kapatınız.
Sigara içmeyiniz ve ateş yakmayınız.
Elektrik düğmeleri ile oynamayınız. Kapalıysa açmayınız ve açıksa kapatmayınız.
Sayacın yanındaki sayaç vanasını kapatınız.
KARGAZ gaz arıza servisinin 187 no’lu telefonunu arayınız.
Bina İçinde Gaz Kokusu Hissederseniz
Ortamı havalandırmak için bina giriş kapısı ile aydınlığa açılan tüm pencerelerİ açınız.
Sigara içmeyiniz. Ateş yakmayınız.
Elektrik düğmeleri ile oynamayınız. Asansör ve benzeri araçları çalıştırmayınız.
Apartman yöneticilerini haberdar ediniz.
Bina girişindeki ana gaz vanasını kapatınız.
KARGAZ gaz arıza servisinin 187 nol’u telefonunu arayınız.

firmaya ait >>> firma ismi, iletişim no, firma adresi, firma bilgileri, firma hakkında resim, firma hakkında diğer bilgiler yer almaktadır, kozanfirmam.com

275 KİŞİ FİRMAYI ZİYARET ETMİŞTİR

FİRMA HAKKINDA YORUM YAP

FİRMA HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
firma rehberi, Adana Rehber, Kozan Reklam, Kadirli Rehber, Firma Ekle, Firma Bul, Türkiye Firma Rehberi, Karabük Firma Rehberi, Firma Rehberi Türkiye Firmalar Rehberi Türk Firmaları, Ücretsiz Firma Rehberi | Firmanı Ücretsiz Ekle, Firmarehberi,firmarehberi.com,firmarehberi,Firma-rehberi, Türkiye Rehberi Firma Rehberi Türkiye iş Rehberi Türkiye, Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle